Skórzane akcesoria: jak na długo zachować dobry stan twoich dodatków?

Eleganckie i dobrej jakości skórzane akcesoria to nie lada wydatek, dlatego takie zakupy nie zdarzają się często. Staramy się galanterię skórzaną kupować z głową i “na lata”. Aby naturalna skóra na długo zachowała swój dobry stan, trzeba o nią odpowiednio zadbać. Jest na to kilka dobrych sposobów!

Dbaj na co dzień

 

Nie tylko skórzane buty narażone są na uszkodzenia, a właśnie o nie dbamy najbardziej. Skórzany portfel wystawiany jest na co dzień na wiele czynników, które mogą mieć negatywny wpływ na jego wygląd. Kobiecy portfel, który przeważnie trafia do torebki, w środku przez cały czas ma styczność z różnymi przedmiotami, na przykład kluczami czy pilnikiem, które mogą rysować jego powierzchnię. Naprawa dziur i rys na portfelu nie jest wcale takie proste. Na rynku są dostępne specjalne pasty do wypełniania rys, nawet i głębokich zadrapań czy pęknięć. Jednak lepiej jest im po prostu zapobiegać i portfel umieszczać w materiałowych kieszonkach, wewnątrz torebki. Ważne jest również to, co do portfela wkładasz. Naturalna skóra to materiał, który jest w stanie dostosować się do właściciela i swojej zawartości. Jeśli będziesz umieszczać w nim zbyt dużo, wypychając go od środka, bardzo szybko może stracić swój elegancki wygląd.

Czyść skórzane akcesoria regularnie

 

Portfel to jeden z najważniejszych dodatków, który towarzyszy nam codziennie. Jest narażony na różnego rodzaju zabrudzenia i brzydkie plamy. Jeśli chcesz zachować dobrą jakość skóry na dłużej, nie zwlekaj z ich wyczyszczeniem. Pod żadnym pozorem nie używaj do tego mydła, ponieważ zostawia smugi. Najlepiej sprawdzi się w tym wypadku roztwór wody z niewielką ilością octu. To samo dotyczy czyszczenia pasków czy torebek. Czyszczenie takim roztworem należy wykonać zawsze, jeśli chcemy wykonać impregnację skóry. Wówczas skórzana powierzchnia musi zostać dokładnie oczyszczona z kurzu i zabrudzeń, by konserwacja miała sens.

Konserwacja ma znaczenie

 

Warto raz na kilka miesięcy wykonać konserwację skórzanej powierzchni, a pierwszy tego typu zabieg warto wykonać już po zakupie. Jeśli przedmiot, który chcesz poddać konserwacji, wykonany jest ze skóry licowej, do impregnacji możesz wykorzystać… Pastę do butów! Pasta do butów powinna być dobrej jakości, a także bezbarwna. Niewielką ilość pasty należy wetrzeć w przedmiot, a później wypolerować do połysku. Portfeli czy torebek ze skóry lakierowanej nie należy polerować pastą do butów. W tym przypadku najlepiej jest wybrać oliwę z oliwek. Warto ten zabieg powtarzać raz na kwartał.