Skóra ekologiczna a naturalna.

W dobie niezwykłej popularności zakupów internetowych konsument coraz częściej zdany jest sam na siebie w kwestii oceny zakupionego produktu: jego oryginalności, pochodzenia czy składu. Można polegać na zapewnieniach sprzedawcy, przyjąć towar w dobrej wierze i nie wchodzić za specjalnie w szczegóły dokonanej transakcji. Jednak jeśli zamierzamy kupić produkt ekskluzywny, taki jak galanteria skórzana, w grę wchodzą już produkty z nieco wyższej półki cenowej. Co zrobić, by sprzedawca nie zaszedł nam za skórę fałszywką?

Cena

Wspomniana wcześniej cena to bardzo istotny wyznacznik jakości wyrobów skórzanych. Naturalna skóra to materiał szlachetny, którego cena, ze względu na proces produkcyjny, nie może być niska. Jeśli więc mamy do czynienia z produktem, który reklamowany jest jako skóra prawdziwa, a jego koszt to kilka złotych, można podejrzewać, że opisywana skóra naturalna faktycznie nią nie jest. Skóra ekologiczna jest znacznie tańsza w produkcji, przez co produkty mają niższą cenę niż te z prawdziwej skóry.

Zapach

Naturalna skóra ma charakterystyczny zapach, choć w dzisiejszych czasach coraz trudniej jest odróżnić ją od skóry syntetycznej pod tym kątem. Producenci skór syntetycznych prześcigają się w metodach ulepszania swoich towarów do tego stopnia, że nawet i zapach są już w stanie podrobić. Wciąż jednak łatwo wyczuć specyficzny zapach skóry naturalnej, w tym momencie jeszcze niemożliwy do całkowitego podrobienia. Skóra syntetyczna z oczywistych względów posiadać będzie swój zapach, czasem drażniący, czasem kojarzący się źle, jednak jeśli jesteśmy przeciwni skórom naturalnym lub stawiamy na produkty tańsze to trzeba liczyć się z mniej przyjemnym zapachem. Zwykle po czasie specyficzna woń znika.

Wygląd i faktura

Skóra naturalna jest ciepła i miękka w dotyku, przy czym zawsze jest nieco bardziej sztywna od skóry syntetycznej. Jest też porowata – jej powierzchnia pokryta jest małymi dziurkami i naturalnymi marszczeniami, które są widoczne gołym okiem. Wyroby ze skóry syntetycznej są zdecydowanie gładsze, a pory mniej widoczne. Można również przekonać się naocznie, dokonując próby wody. Jeśli mamy do czynienia z ze skórą naturalną, kropla wody nie spłynie po jej powierzchni, lecz będzie powoli wsiąkać, nie pozostawiając po sobie żadnego śladu. To wszystko dzieje się za sprawą wspomnianych już porów. Oczywiście pominąć w tym przypadku należy galanterię skórzaną, wykonaną ze skóry naturalnej z lakierem lub inną formą uszlachetnienia. Wówczas woda również nie będzie wsiąkać. Skóra syntetyczna nie posiada porów, dlatego woda najprawdopodobniej po prostu z niej spłynie.

Skóra ekologiczna a naturalna

Ekoskóra, skaj, czy vinyl. Te różne słowa określają skórę sztuczną, syntetyczną, której zadaniem jest imitowanie skóry naturalnej. Najczęściej w składzie chemicznym produktów widnieje poliamid, poliester czy nawet powłoka PCV. Choć są to materiały o zdecydowanie słabszej trwałości, to cieszą się ogromną popularnością, przede wszystkim ze względu na dużo niższą cenę. Należy również odróżnić bardzo tanią i marnie zrobioną sztuczną skórę od tej celowo użytej w danym produkcie. Chodzi o fakt ekologiczności, dlatego że skórę naturalną pozyskuje się od zwierząt. Skóra ekologiczna może być również zrobiona dobrze, dzięki czemu produkty są wartościowe, trwałe, relatywnie tańsze, przyjemne w dotyku, a przede wszystkim nie ucierpiały żadne zwierzęta. Dla coraz większej grupy klientów ten fakt jest bardzo ważny. W ofercie sklepu Quill znajduje się również galanteria skórzana wykonana ze skóry ekologicznej, aby każdy znalazł coś dla siebie. Skóra ekologiczna a naturalna to już coraz rzadziej wybór pomiędzy ceną, a jakością. Powoli staje się to wybór ideologiczny, a każdy wybór należy szanować.