RFID – nowoczesna technologia w codziennym życiu

Kiedyś takie rozwiązania technologiczne kojarzyły nam się z filmami science-fiction. Dziś płatności zbliżeniowe czy odblokowanie telefonu za pomocą odczytywania rysów twarzy nie robi już na nikim wrażenia. Do grona nowoczesnych technologii, ułatwiających życia na co dzień, dołącza RFID.

RFID. Czym jest ta technologia?

Najprościej można wyjaśnić, że RFID (Radio Frequency Identification – Identyfikacja częstotliwości radiowej) daje możliwość bezdotykowej identyfikacji obiektu z odległości, sięgającej nawet do kilku metrów. Do identyfikacji osób i przedmiotów wykorzystywane są fale radiowe, wysyłające sygnały pomiędzy chipami. Znaczniki (czy też tagi) zawierają elektroniczne układy z zakodowanymi danymi, których odczytu dokonuje się za pomocą fal radiowych, między chipem a anteną odbiorczo-nadawczą. Dzięki temu można stwierdzić obecność danego przedmiotu dzięki użyciu odpowiedniego czytnika RFID. Często mówi się o tej technologii, jako o następcy kodów kreskowych, które – w przeciwieństwie do chipów RFID – wymagały precyzyjnego skanowania kodu, znajdującego się na produkcie. To zdecydowane ułatwienie i oszczędność czasu.

RFID w praktyce

Technologia RFID ma bardzo szerokie zastosowanie. Najczęściej wykorzystuje się ją w identyfikację osób, szczególnie w biurach. Pracownik, wyposażony w kartę z indywidualnym znacznikiem (tagiem) może zwolnić zamek w drzwiach i wejść do strzeżonego pomieszczenia, jednocześnie pozostawiając informację w systemie o tym zdarzeniu. Technologię RFID wykorzystuje się także w logistyce: można bardzo sprawnie znakować towar w magazynach czy w transporcie. Z powodzeniem funkcjonuje ten system w sprzedaży (m.in. znakowanie towarów w sklepie) czy systemach parkingowych.

Antykradzieżowy portfel z technologią RFID

W dobie wszechobecnych czytników i skanerów, użytkownicy kart zbliżeniowych są o wiele bardziej narażeni na kradzieże i oszustwa. Warto zadbać o bezpieczeństwo swoich kart i dokumentów, które mogą paść łupem złodzieja. Specjalne portfele, które wyposażone są w technologię RFID, chronią karty i dokumenty przed zeskanowaniem i kradzieżą tożsamości. Powłoka, która chroni posiadacza portfela przed kradzieżą, jest tak cieniutka, że nie wpływa w żaden sposób na jego wygląd. Powłoka blokuje częstotliwość od 10MHz do 3GHz, a to właśnie w tych ramach najczęściej funkcjonują wszelkie karty płatnicze.