Jak dbać o portfel skórzany?

Jak dbać o portfel skórzany?

 

Zaraz, zaraz… to o portfel skórzany trzeba dbać? Wydawać by się mogło, że nie, aczkolwiek sytuacja jest taka sama jak z innymi produktami w których występuje różnego rodzaju materiał, a w szczególności skóra naturalna. Tapicerka w samochodzie, torebki, paski, meble, buty, torby podróżne, itd. Wyroby skórzane zachowują swój piękny wygląd przez lata, ale zwykle dlatego, że raz na jakiś czas o nie zadbamy. Dotyczy to w szczególności produktów narażonych na codzienne użytkowanie, takich jak m.in portfel skórzany. Warto czasem poświęcić kilka chwil na odpowiednią pielęgnację portfela oraz stosować się do paru zasad w trakcie jego użytkowania.

Podstawy na co dzień

 

Kupiliśmy nasz piękny skórzany portfel i co dalej? Zacząć należy od wyrobienia sobie nawyku odpowiedniego traktowania, zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz. Starajmy się nie nosić go w kieszeni lub torebce z ostrymi przedmiotami, takimi jak klucze, breloki, pendrive’y, scyzoryki itp. Nieustanne tarcie nawet niewielkim drobiazgiem w końcu doprowadzi do uszkodzenia skóry. Co do zawartości portfela to dobrze jest przed kupnem dopasować jego rozmiar do ilości noszonych przez nas rzeczy. Jeśli wypchamy go za dużą ilością kart i innych drobiazgów to skóra z czasem się rozciągnie co jest nieodwracalne. Portfel straci swój elegancki kształt i grubość, a wypchanie go bardzo mocno może doprowadzić do zerwania szwów i łączeń!

Czyszczenie portfela

 

Skórzany portfel nosimy ze sobą codziennie, używamy go czasami kilka razy, kładziemy na biurku lub stole, zostawiamy w różnych miejscach “na chwilę”. Narażony przez to jest na różnego rodzaju zanieczyszczenia i zabrudzenia, np jedzeniem, artykułami piśmienniczymi, kosmetykami, itp. Starajmy się wszystkie plamy usuwać na bieżąco, aby nie było problemu z ich doczyszczeniem później. W jaki sposób najlepiej czyścić portfele skórzane? Odradzamy używanie mydła! Pozostawia po sobie osad na skórze, który może zablokować dostęp do powietrza, w efekcie czego powierzchnia może popękać.

Skutecznym środkiem, który możemy przygotować w domowych warunkach jest woda z odrobiną octu. Pamiętaj, aby nie wkładać portfela do roztworu w całości! Nanieś trochę mieszanki na suchą, miękką ściereczkę i wytrzyj powierzchnie zataczając delikatne okręgi, a następnie odłóż portfel do wyschnięcia w temperaturze pokojowej.

Suszenie portfela

 

W przypadku zamoczenia portfela, np. wpadł nam do wanny, zmoczyliśmy na deszczu, zalaliśmy go napojem lub w trakcie wakacyjnych szaleństw wskoczyliśmy w ubraniach do basenu, pamiętajmy o tym aby nie suszyć go za pomocą źródeł ciepła takich jak suszarki, termowentylatory lub grzejniki. Pod wpływem ciepła skóra stwardnieje i straci swój połysk. Najlepiej odłożyć portfel w suche miejsce w temperaturze pokojowej i odczekać kilka godzin aż wyschnie.

Przechowywanie

 

Jeśli otrzymaliśmy portfel na prezent, który niespecjalnie nam się spodobał albo posiadamy dwa i jednego rzadziej używamy należy pamiętać aby nie przechowywać portfela w miejscach szczelnie zamkniętych. Skóra musi oddychać, bo inaczej straci swój piękny wygląd i może popękać. Dotyczy to również miejsc nasłonecznionych, których powinniśmy unikać z naszym portfelem. Na plaży trzymamy go w torbie lub plecaku, a nie na kocu 🙂 Absolutnie odradzam również zawinięcie portfela w torbę foliową i rzucenie do szafy jeśli nie chcemy go używać. Jeśli jest jeszcze w dobrym stanie, a dostaliśmy nowy to lepiej go po prostu oddać razem z odzieżą używaną do specjalnie przygotowanego pojemnika, u nas będzie leżał, a komuś być może się przyda.

Konserwacja portfela

 

Co do konserwacji portfela to niestety nie ma jednej, najlepszej metody, bo bardzo dużo zależy od typu skóry, z której wykonany jest nasz portfel. Skóra licowa, lakierowana, z węża, saffiano, nubuku, zamszowa, PU, a także wiele innych typów, z których prawie każda ma inne wymagania i potrzeby. Niedługo w naszej ofercie znajdą się specjalnie przygotowane środki do konserwacji i pielęgnacji portfeli.

Czas na nowy portfel?

 

Portfel ze skóry naturalnej to gwarancja dużej żywotności pod warunkiem, że będziemy o niego dbać. Jeśli widzimy, że niestety nosi ślady zużycia, przeszycia zaczynają się powoli rozrywać, a skóra odkształciła się od nadmiaru drobiazgów to nie ma co się zastanawiać nad jego dalszym użytkowaniem. W portfelu nosimy nasze dokumenty i pieniądze, dlatego nie warto ryzykować, że zniszczy się całkowicie w najmniej oczekiwanym momencie. Jak to mawiają, przezorny zawsze ubezpieczony 🙂