Jak nie dać się okraść w wakacje?

Wakacje to czas relaksu, odpoczynku i oderwania od codziennych zmartwień. Każdy chce spędzić swój urlop z dala od problemów i w miłej atmosferze, aby naładować porządnie baterie. Niestety nie zawsze idzie po naszej myśli. Atrakcje turystyczne w sezonie przyciągają nie tylko tłumy turystów, ale też ogromną ilość kieszonkowców. Jak nie dać się okraść na wakacjach?

Miej oczy dookoła głowy

Kieszonkowcy najlepiej działają tam, gdzie są tłumy i zamieszanie. Ulubionymi miejscami są środki komunikacji miejskiej, kolejka do atrakcji czy tłoczny i gwarny plac. Pamiętaj też, że turysta zawsze wyróżnia się z tłumu: jest wyposażony w aparat fotograficzny, mapę, ma przy sobie pieniądze. Lokalny złodziejaszek od razu wypatrzy turystę w tłumie. Dlatego też saszetki, “nerki”, czy plecaki noś zawsze z przodu, na brzuchu. Nie wkładaj portfela do zewnętrznej kieszeni marynarki, kurtki, czy w tylną kieszeń spodni. Kiedy już ten portfel wyciągasz, staraj się przypadkowo nie chwalić jego zawartością. Nigdy też nie zabieraj ze sobą wszystkich posiadanych pieniędzy, a jeśli już musisz to zrobić to postaraj się podzielić gotówkę i umieścić w różnych kieszeniach i kieszonkach.

Nie zostawiaj rzeczy bez opieki

Pamiętaj, że to co jest niewyobrażalne w Polsce w innych krajach może być na porządku dziennym. Zostawiasz kurtkę na krześle w restauracji, żeby pójść do łazienki? Uważaj, bo możesz już nie zobaczyć zawartości kieszeni, a nawet całej kurtki. To samo jest z plecakiem lub torbą. Wystarczy chwila nieuwagi i twoja własność może być już przeszłością. Podczas gdy Ty cieszysz się każdą chwilą i starasz się doświadczać jak najwięcej z podróży złodzieje w tym czasie mogą Cię bacznie obserwować i czekać na moment nieuwagi. Jeśli masz ochotę wypożyczyć rower podczas pobytu na wakacjach – pamiętaj aby nie wozić cennych rzeczy w koszyku. To również jest łatwy łup.

Zaopatrz się w antykradzieżowe gadżety

Na rynku dostępnych jest wiele produktów, które pomogą ci się uchronić przed kradzieżą. Jeśli nie czujesz się komfortowo nosząc plecak na brzuchu (co jest standardem wśród turystów w krajach Ameryki Południowej), możesz zaopatrzyć się w antykradzieżowy plecak. Jego atutem jest elegancki wygląd, lekkość, wytrzymałość ale przede wszystkim doskonała funkcja uniemożliwiająca złodziejowi dostanie się do jego wnętrza. Plecak bowiem zaprojektowano w ten sposób, że nie jest możliwe jego otwarcie w trakcie noszenia – suwak znajduje się po wewnętrznej jego stronie. Po założeniu na plecy nie ma do niego dostępu. W dobie nowoczesnych technologii warto też pomyśleć o ochronie swoich kart i tożsamości. Najlepszą formą ochrony przed nieautoryzowanym zeskanowaniem danych z kart jest zakup portfela wyposażonego w technologię RIFD, czyli radio-frequency identification. Wewnątrz portfela znajduje się specjalna powłoka, która blokuje możliwość zeskanowania danych z kart. Powłoka jest na tyle cienka, że jest niewyczuwalna i niewidzialna dla oka, natomiast chronić będzie twoje pieniądze i tożsamość.

Jak nie dać się okraść na wakacjach? Co zrobić gdy to się stanie?

Co, jeśli jednak nie uda nam się uchronić przed złodziejami, a jesteśmy za granicą? Pierwszą i najważniejszą sprawą jest to, by nie panikować! Nadmierny stres i zdenerwowanie nie będzie nigdy dobrym doradcą. Kolejnym krokiem jest zastrzeganie skradzionych kart płatniczych. Warto wiedzieć, że istnieje system “Zastrzegam. Pod jednym numerem telefonu (+48 828 828 828) można zastrzec swoją kartę niezależnie od tego, w jakim banku posiadamy konto. Koniecznie idź na policję. Ale nie po to, by złapać sprawcę kradzieży, bo to raczej niemożliwe. Na komisariacie dostaniesz jednak potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia. Taki dokument może się później przydać. Nie zapomnij też o zgłoszeniu kradzieży dokumentu tożsamości. Możesz tego dokonać dzwoniąc na infolinię banku w którym masz konto. Jest też cała lista banków (dostępna w internecie), które przyjmują zastrzeżenia od osób niebędących ich klientami. Kradzież dokumentów możesz też zgłosić w najbliższym polskim konsulacie, a jeśli takiego nie ma w pobliżu, możesz udać się do ambasady dowolnego kraju członkowskiego UE.