Jak dobrać pasek do spodni? Poradnik.

Jeśli dbamy o swoją stylizację, warto zapamiętać jedną poradę: pasek nie służy jedynie do utrzymania spodni na biodrach. Jest dopełnieniem outfitu i ważnym elementem stroju. Inny pasek powinien zostać dobrany do garnituru, a inny do stylizacji nieoficjalnej. Nie powinno igrać się z doborem kolorów w naszej stylizacji czy szerokością paska. Jego zły dobór może zdemaskować niewiedzę na temat zasad, jakimi rządzi się dobranie odpowiedniego stroju! Ale bez paniki! Tych zasad nie ma ich aż tak dużo!

Jaki pasek wybrać do stroju formalnego?

Kobiety mogą wykorzystać pasek do podkreślenia swojej talii. Często też jego elegancka wersja może stać się głównym bohaterem całej stylizacji. Mężczyźni aż tak poszaleć nie mogą. W stroju męskim pasek spełnia funkcję praktyczną (utrzymanie spodni od garnituru we właściwym miejscu) i estetyczną. Tu mamy do czynienia z najważniejszą zasadą, dotyczącą koloru. Pasek od spodni powinien pasować kolorem do butów i ewentualnych dodatków (zegarka czy teczki). Powinien również być wykonany z tego samego materiału, a nawet mieć zgodny odcień. Dlatego warto zadbać o to, by w szafie znalazły się najbardziej klasyczne kolory: brązowy i czarny, a najlepiej jeśli będą to również klasyczne modele, które nigdy nie wyjdą z mody. Kolejnym ważnym elementem dopasowania jest sprzączka, która powinna charakteryzować się delikatnością i, po raz kolejny, zgodnością kolorystyczną. Jeśli stawiamy na klamrę srebrną, srebrne powinny być makiety, spinki czy zegarek.

Jaki pasek wybrać do stroju nieformalnego?

Kiedy wskoczysz z garnituru do stroju mniej formalnego, pole do popisu zwiększa się. Strój nieformalny to przede wszystkim możliwość większego luzu i większych możliwości, bo pozbywamy się nieco tych sztywnych reguł. Jednak reguła odnośnie zachowania kolorystyki również tutaj musi znaleźć zastosowanie. W stroju smart-casual można pozwolić sobie na na nieco ekstrawagancji w kolorze marynarki, czy spodni. Pod marynarkę można założyć koszulkę polo czy t-shirt. Można też spróbować kolorów bardziej jaskrawych, choć należy pamiętać o korespondencji koloru butów i paska. W przypadku mniej formalnego stroju można również zamienić elegancki pasek skórzany na pasek zamszowy czy parciany.

Wskazówki

  1. Nie mieszaj kolorów, niezależnie od tego czy jest to stylizacja formalna czy nieformalna. Staraj się, by pasek był kolorystycznie zgodny z butami

  2. Nigdy wkładaj jednocześnie paska wraz z szelkami

  3. Uważaj na zgodność koloru paska i zegarka. Jeśli klamra paska jest srebrna, zegarek powinien mieć metalowy pasek lub srebrną tarczę

  4. W stylizacji formalnej pasek zawsze powinien mieć klamrę