Historia portfela

Nikt nie ma wątpliwości, że pojawienie się pieniądza zrewolucjonizowało wymianę towarów pomiędzy ludźmi. Początkowo były one wykonane z różnego rodzaju kruszców np. złota czy srebra. Wraz z upływem czasu zaczęły pojawiać się nowe formy pieniądza. Wyróżnić możemy tu np. monety, banknoty papierowe oraz wartość bezgotówkową (pieniądz bankowy, elektroniczny, weksle, czeki itp.). Wraz z pojawieniem się pieniędzy powstał problem przechowywania ich oraz przenoszenia. Konieczne stało się znalezienie odpowiedniego sposobu, aby jakoś sobie z tym poradzić. Obecnie mamy do wyboru różne rodzaje portfeli damskich i portfeli męskich, różne wzory, kolory, materiały produkcji, wielkości, itd. W jaki sposób przechowywali i przenosili pieniądze nasi przodkowie?

Znaczenie słowa portfel

Zanim przejdę do omówienia historii portfeli w Polsce to najpierw chciałbym wyjaśnić w jaki sposób w języku polskim pojawiło się słowo portfel. Pochodzi ono od portmonetki czyli portfel dla kobiet. Natomiast słowo portmonetka powstało z połączenia dwóch francuskich słów: porter czyli nosić oraz monnaie, które oznacza monetę.

Średniowiecze

W czasach średniowiecza, renesansu i baroku nasi przodkowie posługiwali się różnymi monetami. Przechowywano i przenoszono je przede wszystkim w woreczkach i sakiewkach. Pierwszy pieniądz papierowy pojawił się na ziemiach polskich podczas powstania kościuszkowskiego w 1794 roku. Z czasem zaczęły pojawiać się portfele, które umożliwiały przechowywanie banknotów. W kolejnych latach portfele były udoskonalane wraz z pojawianiem się nowych form pieniądza. Posiadały one więcej kieszonek i przegród, a także miejsce na monety.

Współczesność

Współczesne portfele znacznie różnią się od swoich poprzedników. Przede wszystkim w porównaniu ze swoimi przodkami mamy o wiele większy wybór jeśli chodzi o ich wielkość, wygląd, ilość kieszonek i przegród, cenę zakupu czy kolor. Dodatkowo współczesne portfele umożliwiają nie tylko przechowywanie pieniędzy w różnych formach ale i również dokumentów. Nie bez znaczenia jest również fakt, że obecnie coraz częściej odchodzi się od przechowywania pieniędzy w formie bilonu i banknotów na rzecz kart debetowych i kredytowych. Zasypywani jesteśmy wszelkiego rodzaju kartami lojalnościowymi, wszystko zostało ujednolicone do plastikowej karty w standardowym rozmiarze, od naszych pieniędzy, po dowód tożsamości, pozwolenie na jazdę samochodem, karty członkostwa, karty na punkty itd. Współczesne portfele służą w większym stopniu do przechowywania kart niż pieniędzy, stąd też ich znaczna różnica w wyglądzie i budowie niż za czasów naszych przodków.

Przyszłość portfeli

W jaki sposób mogą zmienić się portfele w przyszłości? Myślę, że całkowicie odejdziemy od obrotu gotówkowego, a wszystkie informacje o nas, tożsamość, dostęp do konta, itd. będzie na jakimś chipie, który przykładać będziemy do czytników, płacąc czy podając swoje dane. Oczywiście jest to luźne wyobrażenie autora 😉 Zanim jednak do tego dojdzie z pewnością budowa i wygląd portfela znacznie nie zmieni się na przestrzeni wielu lat. Być może większą popularnością cieszyć się będą etui na karty gdy dojdzie do coraz mocniejszej eliminacji gotówki z obrotu, jednak to również jest melodia przyszłości. Póki co wciąż możemy cieszyć oko ładnym, skórzanym portfelem.